Information till alla nybörjare inom gymnastik

13
augusti
2019

Skrivet av AG_Admin

Postat i Information


Vi har gjort lite förändringar inom föreningen för att så många som möjligt ska kunna vara med på vår välbesökta redskapsgymnastik!

Tidigare grupper (Kullerbyttan & Redskap för nybörjare) har lämnat plats för den gemensamma gruppen REDSKAP NYBÖRJARE. Tack vare att föreningen fått tillgång till Stenbackas gymnastikhall kan vi ta in 80-90 barn på en och samma gång. Den nya gruppen REDSKAP NYBÖRJARE infinner sig på tisdagar mellan kl.18-19.

Alla barn i åldern 5-16år som inte är med i någon fortsättningsgrupp (fd. måndagsgrupperna och Volten 1&2) anmäls hit. När sedan grunderna finns för att flyttas upp erbjuds detta av våra ledare. På plats i Stenbacka finns alltid ca 10 ledare/hjälpledare och barnen delas in i mindre grupper efter åldersspann.

Välkommen!

Vi ser fram emot en fantastisk höst med barnen och kom ihåg,
ASARUMSGYMNASTERNA – Tillsammans har vi roligt!

Comments are closed.