Information till alla nybörjare inom gymnastik

13
augusti
2019

Skrivet av AG_Admin

Postat i Information


Vi har gjort lite förändringar inom föreningen för att så många som möjligt ska kunna vara med på vår gymnastik.

Tidigare grupper, Kullerbyttan och Redskap för nybörjare kommer inte längre finnas kvar, utan föreningen har fått tider i Stenbackas gymnastikhall där vi istället kommer kunna ta in 80-90 barn i en och samma grupp där man ska anmäla sig på nytt.

Denna grupp kommer finnas på tisdagar mellan kl. 18-19 och heta Redskap för nybörjare där alla barn i åldern 5-16 år som inte är med i någon fortsättningsgrupp (tidigare måndagsgrupperna och Volten 1 och 2) ska anmälas till denna grupp.

När man sedan har de grunder som krävs för att kunna flyttas till våra fortsättningsgrupper kommer ledare att erbjuda barnen detta!
Det kommer alltid finnas cirka 10 ledare/hjälpledare på plats och i Stenbacka kommer det vara indelat i mindre grupper, i åldersspann.??‍♂️??‍♀️

Anledningen till att vi valt att göra såhär är för att barn som går i fortsättningsgrupperna tidigare har fått ”börja om” tidigare terminer med kullerbyttor osv så man har inte kunnat utvecklas på det enskilda planet.

På lördag släpps schemat och anmälan öppnar, håll utkik här
och på vår facebooksida Asarumsgymnasterna – Mörrums gymmix

Vi ser fram emot en fantastisk höst med barnen och kom ihåg,
ASARUMSGYMNASTERNA – Tillsammans har vi roligt ??